Argeles 2023

28.09.2023

16.-17.09.2023 Mondiale des races pyrénéennes + Nationale d'Elevage


Na již tradiční zářijovou Nationale d'Elevage (16.a 17.09.) jsem letos vyrazila s Bárou, vezly jsme celkem 4 psy z mého chovu – nejstarší Albinku, její dcery Cariňu, plus Belsué "Lafinku" a syna Corazona (oba jedinci ve vlastnictví Báry). Letos se vůbec poprvé výstavy nezúčastnil Aránek a byť je stále ve výborné kondici, rozhodla jsem se, že ze "scény" se má odejít ve správný čas, ve Francii dokázal to, co málokterý jedinec tohoto plemene před ním. I v jeho věku je to stále nádherný rustikální pes, který má "TO", tj. "to něco navíc", co u většiny současných psů postrádám..

Letošní výstava byla ve znamení 100. výročí založení francouzského klubu R.A.C.P., a proto se konala v sobotu i Mondiale des races pyrénéennes (světová výstava pyrenejských plemen), v pátek se skládaly povahové testy, v neděli pak již samotná národní výstava.

Výstavní víkend se nesl v duchu 20. a 30. let, bylo zde tedy možno spatřit velmi vydařené kostýmy, mnohé dámy byly ozdobeny ikonickými dlouhými perlovými náhrdelníky, které proslavila Coco Chanel. Ani pánové se nenechali zahanbit, v elegantních klasických oblecích s vestičkami a s barety či klobouky na hlavách vhodně doplňovali své elegantní dámské protějšky. Letošní účast byla nevídaná, na výstavu bylo přihlášeno přes 400 jedinců.

Do Pyrenejí jsme vyrazily již v úterý, neboť před námi byla téměř 2000 km dlouhá cesta, kterou jsem musela bezpečně odřídit, což se mi díkybohu i nakonec podařilo. Ve čtvrtek jsme postavily stan a dobře jsme udělaly, neboť letos byl pro stany pevně vymezen prostor a jinde, než na vyznačených místech stany být nesměly. V pátek Corazon úspěšně složil povahový test u pana Alaina Pecoulta se známkou Excellent. Na výstavu také přijel Marco, majitel Cuency a nově také Dueňy z mého chovu. Cuenca rovněž složila povahový test na výbornou. Po oba dva dny Cuenca v obří konkurenci fen v třídě otevřené obdržela známku výborná.

Na výstavě jsme se setkali s řadou přátel a známých a jsem ráda, že mnohé chovatele, které jsem zatím znala jen prostřednictvím sociálních sítí, jsem měla možnost poznat i osobně.

Feny v sobotu posuzoval pan Jean-Jacques Dupas, v neděli pan Quido Massimello (ten posuzoval v sobotu psy). V neděli byly třídy štěňat a veteránek posouzeny panem Norbertem Gainchem, "zbytek" fen posoudil pan Massimelo, zatímco psi byli přiděleni panu Alainu Pecoultovi. Rekordní účast okolo 170 přihlášených php a mimořádně kvalitní konkurence celého světa dávaly tušit, že se bude jednat o přehlídku toho nejlepšího, co lze v současné době v chovu vidět, dorazili vystavovatelé z 20 států! Cariňa, ačkoliv se v současné době nachází na naprostém vrcholu línání, byla ohodnocena jako výborná 6, z čehož mám radost, nota bene u tak přísného rozhodčího. Albinka obdržela v třídě veteránů známku výborná 5. Corazon nebyl posouzen, při prohlídce rozhodčím totiž zareagoval naprosto nečekaně. Proč tomu tak bylo, viz webovky Báry. Odpoledne jsme se společně s Lesley a otcem mého C vrhu Zagalem a jeho potomky v závěrečných soutěžích umístili na prvním místě v soutěži o "Meilleur lot de reproducteur du jour". Nádherný Zagal De Alba de los Danzantes with Sketrick v sobotu zcela zaslouženě získal titul res.CAC.

Celkový dojem z výstavy je velmi pozitivní, pořádající francouzský klub si zaslouží aplaus za perfektně zorganizovanou výstavu, atmosféra byla naprosto skvělá, vzájemná pospolitost, nadšení pro plemeno a naladění na stejnou notu byly více než zjevné, oba dva dny výstavy jsem si dokonale užila, a to zejména setkání s přáteli i známými. Moc děkuji Marcovi a Bernardině, kteří nám byli vždy připraveni pomoci, přece jen 4 naši psi byli vůči nám dvěma v přesile a mnohdy bylo třeba s lecčím vypomoci. Můj velký dík patří samozřejmě i Báře, která mi byla po celou dobu skvělou společnicí a výtečnou navigátorkou a spolu jsme vše zvládly. "Utáhnout" fyzicky tuto výstavu není vůbec jednoduché, natož pak v teplotách nad 30 stupňů odběhat hned dvě výstavy za sebou a vzápětí, tj. následující den po výstavě odjet bez jakéhokoliv odpočinku dlouhou cestu zpět domů. Ale za ty úžasné zážitky to nepochybně stálo.