Štěňátka - naše odchovy

Jsme maličká rodinná chovatelská stanice, naši psi jsou především milovanými členy rodiny. V současnosti máme dvě chovné fenky a míváme štěňata jen občas, naše holčičky nepřetěžujeme a můžeme si dovolit jim dopřát ten luxus mít za celý život jen např. pouhé dva vrhy. Pro mne je nejdůležitější, aby se ve zdraví a komfortu dožily vysokého věku; veteráni jsou u nás milováni a hýčkáni. Doporučuji kontaktovat mne v dostatečném časovém předstihu a registrovat se do pořadníku na štěně, preferuji osobní kontakt, ideálně ve formě osobní návštěvy, aby měl zájemce o štěně možnost vidět, v jakém prostředí naši psi žijí a obeznámil se s filozofií našeho chovu. "Neprodukujeme" ("nemnožíme") štěňata jako na běžícím páse, a proto je třeba se připravit na to, že si na štěně od nás můžete i nějaký čas počkat.

Štěňátka


"Chceš-li rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech": Woody Allen.

Podrobnosti o zamýšleném krytí zveřejníme až po potvrzení březosti (viz citát výše). Děkujeme všem, kteří mají rezervované štěně, za trpělivost.Dam: C.I.B., CH Biesca
(CH Francie Xico De Alba De los Danzantes x C.I.B., CH Alba Patou von Traumberg)

x


Informace pro zájemce o štěně z našeho chovu

Jsme malá rodinná CHS, naši psi jsou právoplatnými a milovanými členy rodiny, nežijí odděleně v kotcích (kotce nevlastníme), nýbrž mají trvalý přístup do domu a sdílejí s námi veškeré naše aktivity. I štěňátka vyrůstají v domácím prostředí, porodní box je umístěn v klidné části obytného prostoru s přímým vstupem na zahradu, věnuji se jim 24 hodin denně, a to až do odchodu do nových domovů. V obýváku u štěňátek trávím veškerý čas, spím vedle boxu na zemi - na matraci, mám je pod neustálou kontrolou jsem jim nablízku i v době, kdy už jsou přestěhována do zahradního domečku. Tj. i nadále "nocuji" v obýváku na matraci s pootevřenými dveřmi na zahradu, abych k nim mohla případně v noci vstát atd.

Dno porodního boxu je opatřeno savými podložkami typu "vet bed", které pravidelně peru. Tento povrch, tvořený měkkými a neklouzavými podložkami poskytuje štěňatům výbornou oporu při pohybu, a tak se minimalizuje riziko vzniku vývojových ortopedických onemocnění. První dva měsíce života jsou zcela klíčové, neboť při případném rozvoji DKK hraje významnou roli jak nevhodný povrch, tak i teplota okolního prostředí.

Nejsem stoupenkyní tzv. "přírodního odchovu" ("přežijí jen ti nejsilnější") v tom smyslu, že fena si má vše "obstarat" sama, a to "odrodit" bez asistence chovatele kdesi v jakési kůlně, sklepě atd. Mnozí jsou možná toho názoru, že štěňata, která "přišla pryč", padla za oběť evolučnímu výběru (byť to asi formulují méně sofistikovaně) a "holt to je přírodní odchov". Já podobný "sociálně-deterministický přístup" k chovu nesdílím a nevidím nic špatného na tom, že štěňata v raném věku odchovávám doma v obýváku, kde mám malé pod dohledem, a kde je odspodu vytápěná podlaha + celá prosklená stěna, poskytující dostatek denního světla. Při porodu totiž často nastávají situace, kdy je nutno štěně bez odkladu oživit, stejně tak v prvních dnech a týdnech života je lépe mít štěňata na očích. A obvykle právě z jedinců, kteří se z pohledu "sociálního darwinisty" mohou jevit jako "slabí a nehodní života", vyrostou naprosto zdravá a velmi vitální stvoření. S fenou jsem po celou dobu porodu, zatím všechny porody začaly pozdě večer a rodilo se až do rána. Skutečnost, že štěňata neodchovávám v chlévě na seně, neznamená, že odchovávám nějaké "gaučové outlocitné choulostivky", které se při prvním závanu větru či divém pohledu "kňoura" "psychicky zhroutí" a nejsou sto fungovat jako normální pastevečtí psi. :) Z mého chovu hned několik jedinců úspěšně působí u stáda.

Po porodu jedu ihned s fenkou na veterinu (mám to 5 minut jízdy) a náš veterinář jí aplikuje oxytocin k vypuzení zadržených placent a sonograficky zkontroluje, zda nejsou v děloze ještě nějaká štěňata. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že přímý fyzický kontakt nenahradí žádný kamerový systém; na povahu a zdravý psychický rozvoj štěňat má tak úzký kontakt s člověkem blahodárný vliv, štěňata si od raného věku uvykají na běžné ruchy každodenního života v domácnosti.

Od 1. měsíce věku začínají objevovat venkovní svět, přestěhují se venkovního výběhu a do vlastní zahradní vilky a učí se čistotnosti, zvykají si na rozličné zvuky (zvuk zahradní sekačky), atd. Současně jsou v kontaktu s ostatními členy smečky a socializují se prostřednictvím hojných návštěv přátel a známých. Štěňátka jsou řádně naočkována a pravidelně odčervována, před odchodem k novým majitelům jsou prohlédnuta naším veterinářem.

Osobní návštěvu CHS vřele doporučuji každému zájemci o štěně, neboť ne vždy realita koresponduje s tím, co je prezentováno prostřednictvím webu či mnohdy klamavé inzerce na různých těch "bazoších", kde se to jen hemží "závratnými výstavními úspěchy", "přírodním" odchovem na "biofarmách", atd..

Zájemcům o štěně php doporučuji důkladně si prostudovat informace o plemeni, pyrenejský horský pes není vhodný pro každého, jako typický pastevec má sklon k nezávislosti a samostatnosti, jeho výchova má být klidná a důsledná (ale nikoliv tvrdá!) a laskavá, je velmi citlivý na hrubé zacházení. Také nároky na vysoce kvalitní a vyváženou stravu v době růstu nejsou zanedbatelné, štěně však nesmí být překrmováno, tj. nekrmit ad libitum!!!

Dříve tedy, než se rozhodnete pro pyrenejského horského psa, se důkladně zamyslete nad tím, zda je právě toto plemeno pro vás tou správnou volbou. Pyrenejský horský pes nikdy nebude bezhlavě plnit povely, je to samostatně uvažující pes (a občas i dost svéhlavý), jehož posláním byla odpradávna ochrana stád, v mezních situacích (útok predátora) se musel rozhodovat pouze dle vlastního uvážení.

Kdo by tedy očekával bezpodmínečnou poslušnost, nechť se raději poohlédne po jiném plemeni, tento pes by neměl být nikdy pořizován jen na základě jeho atraktivního exteriéru!!! Více o povaze a výchově - viz odkaz:

Naprostou nutností je bezpečně ohraničený pozemek, plánujete-li si tedy pořídit štěně php, nejprve investujte do dostatečně vysokého a pevného plotu! Nezbytností je SOCIALIZACE, nový majitel by měl mladého pejska co nejvíce brát do různých typů prostředí a vystavovat jej novým podnětům. Samozřejmostí je také dodržování restriktivního pohybového režimu po dobu růstu, štěně nesmí být přetěžováno! Mezi 5. - 7. měsícem věku dochází u obřích plemen k maximálnímu intenzivnímu růstu, růstové zóny však ještě nejsou uzavřeny, je to tedy velmi kritické období, kdy jakýkoliv (i nezaznamený) úraz, popř. nadměrná pohybová zátěž a překrmování může způsobit ortopedický problém.

Veškeré extrémní aktivity - jako např. několikakilometrové procházky, běh u kola, chůze po schodech (zejména směrem dolů), pohyb po "plovoucích" podlahách (pohyb po nevhodném a kluzkém povrchu považuji za jeden z nejrizikovějších faktorů vůbec), skákání z výšky, apod. s ohledem na správný vývoj kloubů a kostry jsou naprosté tabu!!!

Případné dotazy ráda zodpovím pouze telefonicky anebo osobně, na anonymní e-mailové dotazy typu "za kolik" nereaguji. A je mi úplně jedno, zda chovatel "xy" prodává štěně "laciněji", za kvalitou mého chovu si stojím, chce-li si někdo pokud možno co nejlevněji pořídit "ňákýho velkýho psa na hlídání k baráku",  jistě si vybere někde jinde.

Upřednostňuji takové zájemce, kteří mne nejprve osobně kontaktují, představí se a vysvětlí, proč mají zájem právě o toto plemeno, a zda jsou schopni pejskovi (fence) zajistit odpovídající podmínky; vážní zájemci jsou po předchozí telefonické domluvě vítáni.

Závaznou rezervaci štěněte je možné učinit až po podepsání rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy ve výši 10000 Kč (rozumí se po narození štěňat).

Je pro mne velmi důležité, aby se naši odchovanci dostali k zodpovědným a milujícím lidem, a proto i majitele štěňátek si pečlivě vybírám, jestliže mám pochybnosti, zda se jedná o vhodného člověka, štěně mu neprodám. Nebudu a ani nechci nikomu slibovat, že si od nás odveze "vymazlené super štěndo" a budoucího "multi šampiona", ale rozhodně garantuji to, že štěně od nás bude socializované (nový majitel musí samozřejmě v socializaci pokračovat!) a povahově vyrovnané. Mimořádně důležitá je pro mne zpětná vazba a informace o zdraví mých odchovanců, a proto preferuji takové budoucí majitele, kteří nechají u mých odchovů provést alespoň základní zdravotní vyšetření (posouzení DKK, patel, atd.), byť vůbec není podmínkou, aby se věnovali chovu či jezdili po výstavách.

Velmi ráda budu nové majitele podporovat ve všech aktivitách a podělím se nimi o vlastní zkušenosti. Pomohu jim "proplout mezi Skyllou a Charybdou", tj. provést veškerými úskalími a nástrahami života s patou, poradím s výživou a pohybovým režimem štěněte, výchovou a případně i s výstavami a chovem. S novými majiteli chci zůstat v trvalém kontaktu, předáním štěněte můj zájem o jeho další vývoj a život v žádném případě nekončí. Nenazývám to nadužívaným slovem "chovatelský servis" (na toto sousloví jsem už doslova alergická, pes není auto ani elektrospotřebič...), ale jsem vždy připravena se vším pomoci a poradit, ostatně majitelé mých odchovů mohou potvrdit, že mi mohou volat prakticky kdykoliv.