KV A.C.P. Itálie 2017

02.07.2017

Zúčastnit se NV italského klubu pyrenejských plemen (A.C.P) jsme měli již delší dobu v plánu, ale termínově nám to bohužel vyšlo až nyní v červenci, což je období, kdy na výstavy kvůli vedru jezdíme velice neradi. Ale jelikož nás z klubu opakovaně zvali, rozhodli jsme se, že pojedeme, byť jsou obě holky v tuto chvíli totálně bez srsti. Předpověď počasí pro neděli, tedy v den výstavy, se naplnila, výstava se konala od 9:30 venku pod stromy, ale i tak oněch 37 - 38 °C bylo jen těžko snesitelných. Psy jsme opakovaně chladili, naštěstí tam byla hadice s vodou. Php posuzovala italská rozhodčí, která php dříve chovala, takže o její erudici nebylo pochybností. Arán nastoupil v početně silné třídě otevřené, na této výstavě se totiž zadává CAC dle stejného systému, jaký již dobře známe z národní výstavy francouzského klubu v Argeles, to tj. pouze 1 CAC pro psy (či feny) z třídy otevřené a mezitřídy, vítězové třídy CH o CAC usilovat nemohou. Posuzovalo se trochu jiným systémem, než známe, dopoledne jsme se pouze při posuzování dozvěděli, zda postupujeme do odpoledních soutěží, všichni naši psi dostali výbornou, takže ano. Po skončení dopoledního posuzování následoval společný oběd, bylo velice milé posedět u skvělého jídla a vína se s přáteli a blíže se seznámit i s dalšími chovateli.

Odpoledne se soutěžilo o CAC, následně o BOB a BOS. Hodně se běhalo (i v tom vedru), posuzování bylo velmi pečlivé, naši psi byli navíc vybráni i do soutěží o nejlepší výraz, pohyb a arrounderu, dále jsme soutěžili o nejlepší pár a chovatelskou skupinu (tam jsem nastoupila já s Huescou ve společnosti Nieves a Lorenza za tým De Alba De los Danzantes). Měli jsme samozřejmě velkou radost, že naši psi uspěli v kvalitní konkurenci, všichni si odnesli známku výborná a Arán navíc cenný titul CAC, který má z této národní výstavy A.C.P. stejnou hodnotu jako titul CACS z Argeles. A největší pochvalu si zaslouží Huesca, která se navzdory věku a vedru krásně předvedla, přičemž do kruhu musela nastoupit vícekrát.

Mám-li zhodnotit celou výstavu, pak mohu říci, že to sice byla - vzhledem k příšernému horku - jedna z fyzicky nejnáročnějších výstav (skončila až pozdě odpoledne), ale současně jedna z nejúžasnějších a nejpříjemnějších akcí, které jsme se kdy zúčastnili, neboť zde panovala naprosto báječná a vřelá atmosféra plná pospolitosti, přátelství a přejícnosti. A možnost popovídat si se znalci plemene je neocenitelnou zkušeností. A i zde platí, čím větší osobnost, tím skromnější je vystupování a chování dotyčného (dotyčné). Děkujeme italskému klubu za skvělou výstavu i za tak milé přijetí a pohostinnost, byl to pro nás nezapomenutelný zážitek!

Rozhodčí:

Dr. Guido Massimello: pyrenejský ovčák

Dr. Elisabetta Bolelli: pyrenejský horský pes

Naše výsledky:

Arán (třída otevřená): V1, CAC, Nejlepší pes, BOS

Alba (třída CH): Výborná 1

Huesca (třída vet.): Výborná 1, BOB veterán

Pozn.: V Itálii se zadává pouze jediný CAC pro pohlaví, soutěží o něj nejlepší jedinci z třídy otevřené a mezitřídy, v třídě CH se nezadává.