Štěňátka

Vrh A 2014

Vrh D 2023

Vrh B 2018

Vrh E 2024

Vrh C 2020

Štěńata


Momentálně nemáme žádná volná štěňata.

Informace pro zájemce o štěně

Na mateřské s prcky
Na mateřské s prcky

Socializace štěňat v plzeňském Lokálu

Vážní zájemci o štěně jsou vždy vítáni.

Odchod "mimin" pro mne není snadný...

Jsme maličká rodinná chovatelská stanice, náš "tým" tvoří jednotka ve složení já a můj manžel. Naši psi jsou především milovanými členy rodiny. V současnosti máme dvě chovné fenky a míváme štěňata jen občas, naše holčičky nepřetěžujeme a můžeme si dovolit jim dopřát ten luxus mít za celý život jen např. pouhé dva vrhy. Pro mne je nejdůležitější, aby se ve zdraví a komfortu dožily vysokého věku; (nejen) veteráni jsou u nás milováni a hýčkáni.

Doporučuji kontaktovat mne v dostatečném časovém předstihu, preferuji osobní kontakt, ideálně ve formě osobní návštěvy, aby měl zájemce o štěně možnost vidět, v jakém prostředí naši psi žijí a obeznámil se s filozofií našeho chovu. A naopak, také já chci poznat případné budoucí majitele prcků; štěňata jsou u nás ochovávána s maximální péčí a láskou a usiluji o to, aby se dostala ke vhodným a zodpovědným majitelům.

"Neprodukujeme" štěňata jako na běžícím páse, na štěně od nás se obvykle čeká. Míváme totiž štěňata pouze na jaře.

Naši psi jsou právoplatnými a milovanými členy rodiny, nežijí odděleně (kotce nevlastníme), nýbrž mají trvalý přístup do domu a sdílejí s námi veškeré naše aktivity. I štěňátka vyrůstají v domácím prostředí, porodní box je umístěn v klidné části obytného prostoru s přímým vstupem na zahradu, věnuji se jim 24 hodin denně, a to až do odchodu do nových domovů. V obýváku u štěňátek trávím veškerý čas, spím vedle boxu na zemi - na matracích, mám je pod neustálou kontrolou, jsem jim nablízku i v době, kdy už jsou přestěhována do zahradního domečku. 

Tj. i nadále "nocuji" v obýváku s pootevřenými dveřmi na zahradu, abych k nim mohla v noci vstát atd. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že přímý fyzický kontakt nenahradí žádný kamerový systém; na povahu a zdravý psychický rozvoj štěňat má tak úzký kontakt s člověkem blahodárný vliv, štěňata si od raného věku uvykají na běžné ruchy každodenního života v domácnosti i venku.

Dno porodního boxu je opatřeno savými podložkami typu "vet bed", které pravidelně peru. Tento povrch, tvořený měkkými a neklouzavými podložkami poskytuje štěňatům výbornou oporu při pohybu, a tak se minimalizuje riziko vzniku vývojových ortopedických onemocnění. První dva měsíce života jsou zcela klíčové, neboť při případném rozvoji DKK hraje významnou roli jak nevhodný povrch, tak i teplota okolního prostředí.

S fenou jsem po celou dobu porodu. Po porodu jedu ihned s fenkou na veterinu (mám to 5 minut jízdy) a náš veterinář jí aplikuje oxytocin k vypuzení zadržených placent a sonograficky zkontroluje, zda nejsou v děloze ještě nějaká štěňata. Skutečnost, že štěňata neodchovávám v chlévě na seně, neznamená, že odchovávám nějaké "gaučové outlocitné choulostivky", které se při prvním závanu větru či divém pohledu "kňoura" "psychicky zhroutí" a nejsou sto fungovat jako normální pastevečtí psi. :)

Z mého chovu hned několik jedinců úspěšně působí u stáda. Kromě Corazona (viz foto výše) pracovně funguje u stáda např. fenka Cuenca (žije v Litvě), ale nejsem chovatelkou "pracovních" linií, v mém chovu kladu maximální důraz na socializaci a úzký kontakt s člověkem od prvních dnů života.

Od 1. měsíce věku začínají objevovat venkovní svět, přestěhují se venkovního výběhu a do vlastní zahradní vilky a učí se čistotnosti, zvykají si na rozličné zvuky (zvuk zahradní sekačky, hlukový "smog", např. letadla + helikoptéry letecké záchranky, které mají letovou trasu na základnu do Líní přímo nad naším domem), atd. Štěňata mám,  vzhledem k tomu, že jejich "yard" přiléhá přímo k terase domu a celá stěna obývacího pokoje je prosklená a otvíratelná, neustále na očích.

Štěňata jsou v kontaktu s ostatními členy smečky a socializují se prostřednictvím hojných návštěv přátel a známých. Štěňátka jsou řádně naočkována a pravidelně odčervována, před odchodem k novým majitelům jsou vyšetřena naším veterinářem, a to včetně patel (čéšek). V případě, že jeden z rodičů  není testován na DM anebo je zdravý heterozygot (N/P), nechávám provést genetické vyšetření DM u všech štěňat, neboť transparentní a zodpovědný přístup ke zdraví je pro mne naprostou prioritou. 

Osobní návštěvu CHS vřele doporučuji každému zájemci o štěně, neboť ne vždy skutečnost koresponduje s tím, co je prezentováno prostřednictvím mnohdy klamavé inzerce. Při výběru chovatelské stanice se prosím neřiďte "radami" na sociálních sítích, raději si vybrané CHS objeďte, neboť jen tak se přesvědčíte o skutečném stavu.

Zájemcům o štěně php doporučuji důkladně si prostudovat informace o plemeni, pyrenejský horský pes není vhodný pro každého, jako typický pastevec má sklon k nezávislosti a samostatnosti, jeho výchova má být klidná a důsledná (ale nikoliv tvrdá!) a laskavá, je velmi citlivý na hrubé zacházení. Také nároky na vysoce kvalitní a vyváženou stravu v době růstu nejsou zanedbatelné, štěně však nesmí být překrmováno, tj. nekrmit ad libitum!!!

Krmím pouze kvalitní stravou, jejíž součástí jsou vysoce hodnotné bílkoviny jako kozí mléko, tvaroh, ovčí a kozí jogurty, čerstvá vejce, kvalitní svalovina určená pouze pro lidskou spotřebu (velkoobchod Makro, faremní chov). Štěňata krmím vyváženými granulemi určenými pro štěňata obřích plemen, u nás žádné experimenty s "Barfem".

Od cca od 6. - 7. týdne věku podávám preventivně všem štěňatům  tekutou kloubní výživu Aptus Aptoflex.

Dříve tedy, než se rozhodnete pro pyrenejského horského psa, se důkladně zamyslete nad tím, zda je právě toto plemeno pro vás tou správnou volbou. Pyrenejský horský pes nikdy nebude bezhlavě plnit povely, je to samostatně uvažující pes (a občas i dost svéhlavý), jehož posláním byla odpradávna ochrana stád, v mezních situacích (útok predátora) se musel rozhodovat pouze dle vlastního uvážení.

Kdo by tedy očekával bezpodmínečnou poslušnost, nechť se raději poohlédne po jiném plemeni, tento pes by neměl být nikdy pořizován jen na základě jeho atraktivního exteriéru!!!

Naprostou nutností je bezpečně ohraničený pozemek, plánujete-li si tedy pořídit štěně php, nejprve investujte do dostatečně vysokého a pevného plotu! Nezbytností je SOCIALIZACE, nový majitel by měl mladého pejska co nejvíce brát do různých typů prostředí a vystavovat jej novým podnětům. Samozřejmostí musí být také dodržování restriktivního pohybového režimu po dobu růstu, štěně nesmí být přetěžováno! 

Mezi 5. - 7. měsícem věku dochází u obřích plemen k intenzivnímu růstu, růstové zóny však ještě nejsou uzavřeny, je to tedy velmi kritické období, kdy jakýkoliv (i nezaznamený) úraz, popř. nadměrná pohybová zátěž a překrmování může způsobit ortopedický problém. Veškeré extrémní aktivity – jako např. několikakilometrové procházky, běh u kola, chůze po schodech (zejména směrem dolů), pohyb po "plovoucích" podlahách (pohyb po nevhodném a kluzkém povrchu považuji za jeden z nejrizikovějších faktorů vůbec), skákání z výšky apod. s ohledem na správný vývoj kloubů a kostry jsou naprosté tabu!!!

Případné dotazy ráda zodpovím pouze telefonicky anebo osobně, na zprávy typu "za kolik" nereaguji! Chce-li si tedy někdo pokud možno co nejlevněji, ba či dokonce na splátky pořídit "ňákýho velkýho bílýho psa k baráku", jistě si vybere někde jinde.

Upřednostňuji takové zájemce, kteří mne osobně kontaktují a vysvětlí, proč mají zájem právě o toto plemeno, a zda budou štěněti schopni poskytnout odpovídající podmínky a zda rovněž chápou specifika plemene. Vážné zájemce o štěně chci osobně poznat, než jim svěřím štěně z mého chovu, a proto preferuji osobní návštěvu u nás doma, vážní zájemci jsou u nás vítáni. Jako chovatelka si vyhrazuji právo uplatňovat můj názor při výběru štěněte, znám své odchovy po několik generací zpět a jsem schopna určit, pro koho se jaké štěně hodí. Např. začátečníkovi nenabídnu dominantnějšího jedince, své psy znám nejlépe já sama a vzhledem ke stálému kontaktu se štěňaty vím, jakou má to které štěně povahu, kdo se možná bude hodit do chovu, atd. 

Ti, kteří dočetli až sem, jistě seznali, že při mém způsobu chovu (24/7 režim dva i více měsíců ) "spaní" u štěňat + probdělé noci, vysoké náklady za kvalitní výživu štěňat i matky, cena za zahraniční krytí, atd., a že asi na chovu nevydělávám. Tomuto plemeni se dlouhodobě věnuji, kladu vysoké nároky nejen na sebe, ale i na kvalitu mého chovu.

Závaznou rezervaci štěněte je možné učinit až po podepsání rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy ve výši 10 000 Kč, rozumí se až po narození štěňat, rezervace bez zálohy není možná.

V případě, že u nás štěňata zůstávájí déle (v návaznosti na veterinární předpisy konečných destinací), systematicky s nimi pracuji (socializace, jízda autem, atd.)

Jsme lidé soudní, a proto vlastníme pouze limitovaný počet psů – právoplatných členů rodiny, neboť jen jsme schopni jim dopřát náležitou péči, lásku a pozornost. Nenecháváme ¨přemrštěné "chovatelské a výstavní ambice cloumat naším majestátem", zkrátka nemáme zapotřebí činit jakékoliv kompromisy, a to např. v podobě přetěžování chovných fenek, podbízení se nízkou cenou či nadužíváním chovných psů.

Usiluji o to, aby se naši odchovanci dostali k zodpovědným a milujícím lidem, a proto i majitele štěňátek si pečlivě vybírám, jestliže mám pochybnosti, zda se jedná o vhodného člověka, štěně mu neprodám. Nebudu proklamovat, že si od nás odveze "vymazlené super štěndo po špičkových rodičích po rodičích s PP " (viz inzeráty na "bazoších"), ale rozhodně garantuji to, že štěně od nás bude socializované (nový majitel musí samozřejmě v socializaci pokračovat!) a povahově vyrovnané. 

Mimořádně důležitá je pro mne zpětná vazba a informace o zdraví mých odchovanců, a proto preferuji takové budoucí majitele, kteří nechají u mých odchovů provést alespoň základní zdravotní vyšetření (posouzení DKK, patel atd.), byť není podmínkou, aby se věnovali chovu či jezdili po výstavách.

Samozřejmě budu nové majitele podporovat ve všech aktivitách a podělím se nimi o vlastní cenné zkušenosti. Pomohu jim "proplout mezi Skyllou a Charybdou", tj. provést veškerými úskalími a nástrahami života s patou, poradím s výživou a pohybovým režimem štěněte, výchovou a případně i s výstavami. S novými majiteli chci zůstat v trvalém kontaktu, předáním štěněte můj zájem o jeho další vývoj a život v žádném případě nekončí! 

Nenazývám "to" nadužívaným slovem "chovatelský servis" (na toto sousloví jsem už alergická, pes není auto ani elektrospotřebič...), ale jsem vždy připravena se vším pomoci a poradit, majitelé mých odchovů mohou potvrdit, že mi mohou volat prakticky kdykoliv.


Spoluvlastnictví (co-owning)

Nabízím také možnost prodeje štěněte do spoluvlastnictví, v ČR není spolumajitelství zatím není u našeho plemene prozatím obvyklé, ale v zahraničí (např. ve Skandinávii) je tato praxe běžná. A proč spoluvlastnictví? Moje časové a prostorové možnosti jsou limitovány, psy nehromadím a všem členům naší smečky dávám maximální porci lásky, péče a pozornosti, žádný z mých čtvernožců není šizen na úkor mých plánů či chovatelských ambicí. Nadto je naše rodinná chovatelská stanice malá, např. v Německu se chovatelé našeho typu označují jako "Hobby Züchter".

Spolumajitelství má nepochybně svá pro a proti, vše musí být založeno na maximální oboustranné důvěře, individuální dohodě a dobré komunikaci i ochotě navzájem si vyjít vstříc. Pro zájemce o spolumajitelství vybírám nejlepšího pejska/fenku z vrhu, nový majitel vede s pejskem běžný život dle jeho představ, tj. sdílí s ním veškeré myslitelné aktivity, ať už ho má jako rodinného psa třeba "doma na gauči", brouzdá s ním po horách, anebo si jej drží jako ochranáře u stáda apod.

O spolumajitelství je uzavřena řádná smlouva, konkrétní podmínky jsou individuálně nastaveny tak, aby plně vyhovovaly oběma smluvním stranám. Spolumajitelství nabízím těm zájemcům, kteří chtějí mít doma kvalitního jedince a současně kamaráda i parťáka, přičemž nemají potřebu jej prezentovat, veškerá prezentace i náklady, a to včetně výstav, uchovnění atd., jde na můj vrub. Naprostou samozřejmostí je moje osobní asistence při veškerých aktivitách, možnost hlídání mého odchovance, pravidelné návštěvy a veškerá pomoc s výchovou, výživou atd.