NV Argeles 2023

17.09.2023

Mondiale des races pyrénéennes + Nationale d'Elevage

Na již tradiční zářijovou Nationale d'Elevage jsem letos vyrazila s Bárou, vezly jsme celkem 4 psy z mého chovu – nejstarší Albinku, její dcery Cariňu, plus Belsué "Lafinku" a syna Corazona (oba jedinci ve vlastnictví Báry). Letošní výstava byla ve znamení 100. výročí založení francouzského klubu R.A.C.P., a proto se konala v sobotu i Mondiale des races pyrénéennes (světová výstava pyrenejských plemen), v pátek se skládaly povahové testy, v neděli pak již samotná národní výstava. Výstavní víkend se nesl v duchu 20. a 30. let, bylo zde tedy možno spatřit velmi vydařené kostýmy, mnohé dámy byly ozdobeny ikonickými dlouhými perlovými náhrdelníky, které proslavila Coco Chanel. Ani pánové se nenechali zahanbit, v elegantních klasických oblecích s vestičkami a s barety či klobouky na hlavách vhodně doplňovali své elegantní dámské protějšky. Letošní účast byla nevídaná, na výstavu bylo přihlášeno přes 400 jedinců. Letos poprvé nejel Aránek, neboť v nejlepším se má odejít ze scény…

Do Pyrenejí jsme vyrazily již v úterý, neboť před námi byla téměř 2000 km dlouhá cesta, kterou jsem musela bezpečně odřídit, což se mi díkybohu i nakonec podařilo. Ve čtvrtek jsme postavily stan a dobře jsme udělaly, neboť letos byl pro stany pevně vymezen prostor a jinde, než na vyznačených místech stany být nesměly. V pátek Corazon úspěšně složil povahový test u pana Alaina Pecoulta se známkou Excellent. Na výstavu také přijel Marco, majitel Cuency a nově také Dueňy z mého chovu. Cuenca rovněž složila povahový test na výbornou. Na výstavě jsme se setkali s řadou přátel a známých a jsem ráda, že mnohé chovatele, které jsem zatím znala jen prostřednictvím sociálních sítí jsem měla možnost poznat osobně.

Feny v sobotu posuzoval pan Jean-Jacques Dupas, v neděli pan Quido Massimello (ten posuzoval v sobotu psy). V neděli byly třídy štěňat a veteránek posouzeny panem Norbertem Gainchem, "zbytek" fen posoudil pan Massimelo, zatímco psi byli přiděleni panu Alainu Pecoultovi. Rekordní účast okolo 170 přihlášených php a mimořádně kvalitní konkurence celého světa dávaly tušit, že se bude jednat o přehlídku toho nejlepšího, co lze v současné době v chovu vidět, dorazili vystavovatelé z 20 států! Cariňa, ačkoliv se v současné době nachází na naprostém vrcholu línání, byla ohodnocena jako výborná 6, z čehož mám radost, nota bene u tak přísného rozhodčího. Albinka obdržela v třídě veteránů známku výborná 5. Corazon nebyl posouzen, při sobotní prohlídce rozhodčím totiž zareagoval naprosto nečekaně. Proč tomu tak bylo, jsme zjistily až doma, viz webovky Báry. Odpoledne jsme se společně s Lesley a otcem mého C vrhu nádherným Zagalem a jeho potomky v závěrečných soutěžích místili na prvním místě v soutěži o "Meilleur lot de reproducteur du jour". Dařilo se i v neděli, opět to byly výborné s pořadím.

Celkový dojem z výstavy je velmi pozitivní, pořádající francouzský klub si zaslouží aplaus za perfektně zorganizovanou výstavu, atmosféra byla naprosto skvělá, vzájemná pospolitost, nadšení pro plemeno a naladění na stejnou notu byly více než zjevné, oba dva dny výstavy jsem si dokonale užila, a to zejména setkání s přáteli i známými. Moc děkuji Marcovi a Bernardině, kteří nám byli vždy připraveni pomoci, přece jen 4 naši psi byli vůči nám dvěma v přesile a mnohdy bylo třeba s lecčím vypomoci. Můj velký dík patří samozřejmě i Báře, která mi byla po celou dobu skvělou společnicí a výtečnou navigátorkou a spolu jsme vše zvládly. "Vydržet" tuto výstavu není fyzicky vůbec jednoduché, natož pak v teplotách nad 30 stupňů odběhat hned dvě výstavy za sebou a vzápětí, tj. druhý den po výstavě odjet bez jakéhokoliv odpočinku dlouhou cestu zpět domů. Ale za ty úžasné zážitky to nepochybně stálo.

Výsledky:

"Meilleur lot de reproducteur du jour"